Żywność

Cała prawda o serze

Trudno nie kochać sera za jego różnorodny i niesamowity smak, oszałamiający aromat i szerokie zastosowanie kulinarne. Sama ilość rodzajów sera z pewnością znajdzie swoich miłośników. Istnieje wiele mitów i błędnych przekonań na temat tego produktu. Spróbujmy je rozwiać, lub potwierdzić i dowiedzieć się, jakie są przydatne i szkodliwe właściwości tego produktu.

cheese

Porozmawiajmy o twardych odmianach

Istnieją legendy, że twardy ser jest szkodliwy. To nie jest prawda.

Zawiera witaminy A, B, D, K, proteiny, cynk, miedź, magnez, wapń, fosfor i kwasy tłuszczowe. Składniki te wspomagają organizm w walce z wirusami i szkodliwymi bakteriami. Ser jest przydatny w utrzymaniu układu mięśniowego ciała, równowagi i regulacji układu nerwowego. Nie jest tajemnicą, że jest on bogaty w wapń, a wapń z kolei odpowiada za stan kości, zębów, włosów i paznokci!

Niektórzy uważają, że ser twardy zawiera dużo tłuszczów, ale należy zauważyć, że nie zaszkodzi on w żaden sposób zdrowiu, jeśli nie będziemy spożywać go w nieograniczonych ilościach. Co więcej, tłuszcze są pożyteczne i po prostu niezbędne dla organizmu.

Dietetycy zalecają systematyczne spożywanie sera, ale w sposób ograniczony, w przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że odczujemy nie tylko jego użyteczne właściwości, ale również jego negatywny wpływ.

Mówi się, że najlepszy i najsmaczniejszy ser to ten, który ma zaokrąglony kształt. Zastanawiam się, kto mógł coś takiego wymyślić…

Kształt sera nie ma absolutnie żadnego wpływu na jego smak. Chodzi o surowce, z których powstaje produkt, składniki, które przyczyniają się do jego dojrzewania. Ważny jest również rodzaj mleka. Decyduje on o kolorze, smaku i konsystencji sera.

Cała prawda o serze

Czy zamrażasz ser?

Możesz to zrobić czy nie? Zdarza się, że kupiłeś duży kawałek sera, a jak wiesz, zbyt długo ten produkt nie może być przechowywany w lodówce. Traci swoje walory użytkowe i smakowe, oryginalny smak. Dlatego można go zamrozić, ale lepiej zrobić to w całości, a nie w plastrach. W przeciwnym razie po rozmrożeniu zacznie się rozpadać.

Przechowywanie sera w zamrażarce nie może być dłuższe niż 3 miesiące. Powinien być wcześniej dobrze zapakowany, aby uniknąć obcych zapachów.

Oczywiście, po zamrożeniu ser nadaje się bardziej do gotowania różnych potraw niż do krojenia. Dodaj do spaghetti, lasagne lub zapiekanki.

Ser i wino

Czy naprawdę trzeba być wielkim smakoszem, żeby dobrać odpowiednie wino do sera?

To nie ma absolutnie żadnej różnicy, jak połączyć wino i ser. Nie ma określonego rodzaju sera dla różnych rodzajów wina. Wybierz według smaku i indywidualnych upodobań. W rzeczywistości, już przed wiekami zaczęto podawać różne sery z winem. To tradycja, która jest kontynuowana. Nie chcesz go zepsuć. Ta kombinacja jest naprawdę dobra.

Cała prawda o serze

Myszy robią dziury w serze

I tylko dzieci w to uwierzą. W rzeczywistości zjawisko to jest wynikiem działania specjalnych bakterii. W masie serowej wytwarza się kwas mlekowy i bakterie zaczynają go przetwarzać. W ten sposób uwalnia się dwutlenek węgla, tworząc bąbelki. Następnie wychodzą, pozostawiając po sobie ślady w postaci różnej wielkości otworów.

Ostatnio odkryto, że chociaż ser zawiera cholesterol, który wpływa na serce, to spożywanie nie więcej niż 30 gramów dziennie ma korzystny wpływ na układ krążenia. Mimo to, znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania.

W serze żyją nie tylko te bakterie, które pomagają tworzyć w nim dziury, ale także te, które poprawiają mikroflorę jelitową. Pomagają one wchłaniać składniki odżywcze i eliminować toksyny z organizmu.

Ser jest produktem bardzo pożywnym. Nawet mięso ustępuje mu zwycięskiego miejsca pod względem sytości.

Cała prawda o serze

Czy są jakieś minusy jedzenia sera?

Jak wspomniałem powyżej, wysoka zawartość tłuszczu i cholesterolu może powodować problemy zdrowotne. Ale znamy granice i wiemy, ile jemy, prawda?

Sól może również powodować problemy zdrowotne. Prowadzi to do obrzęków i zatrzymania płynów w organizmie, a także do zaburzeń pracy nerek.
Przy zakupie zwróć uwagę na powierzchnię produktu. Obecność białej skórki może wskazywać na błędy w procesie technologicznym produkcji sera.
Warto odmówić jej i tym, którzy cierpią na choroby żołądka i nadwagę.

Cała prawda o serze

Co kryje się za prawdą o serach topionych?

Skład serów topionych nie jest skomplikowany. Najważniejsze jest to, jak bardzo jest to naturalne.

Jego standardowe składniki: twaróg, ser, masło, śmietana, mleko w proszku i różne przyprawy. Ale często widzimy na odwrotnej stronie opakowania jako część skrobi, barwników, aromatów i konserwantów. Nasuwa się więc pytanie o przydatność produktu.

Mimo wszystko ser topiony zawiera ogromną ilość fosforanów, dzięki czemu ma “miękką” konsystencję. Wydawałoby się, że ser składa się z produktów mlecznych, które są bogate w witaminy, minerały i wapń, ale z powodu fosforanów, po prostu nie mogą być wchłaniane przez organizm.

Częste spożywanie sera w postaci topionej jest szkodliwe dla zdrowia do tego stopnia, że osłabiają się kości, występują reakcje alergiczne, a małe dzieci narażone są na krzywicę zarobkową.

Że wiesz, co to jest kwas fosforowy i fosforany, zwrócić uwagę, ponieważ są one wymienione nie tylko w serze, ale także wiele innych produktów-E338-343, E450-452, E542.

Poza wszystkim innym przetworzony ser zawiera również sód. To z kolei prowokuje wzrost ciśnienia krwi. Wiele nieprzyjemnych faktów skłania do ostrożności i podjęcia decyzji, które produkty należy jeść, a o których należy zapomnieć.

Cała prawda o serze

A teraz porozmawiajmy o szlachetnym rodzaju sera

Do tego typu serów należą sery pleśniowe. Oczywiście, nie każdy doceni wykwintny smak i nie przyjemny zapach. Widok też pozostawia wiele do życzenia…. Aby spróbować kawałka takiego sera, trzeba być odważnym, ale i tak wielu pozostaje najwierniejszymi fanami tego produktu.

Podobnie jak sery twarde, sery pleśniowe mają wysoką zawartość wapnia i fosforu. Oznacza to, że jest dobry dla twoich paznokci, włosów i zębów.

Zawiera różnorodne bakterie, które są korzystne dla funkcjonowania jelit oraz białko, które może być szybko strawione przez organizm.
Pleśń serowa jest zdolna do produkcji melaniny, a to może zmniejszyć ryzyko oparzeń słonecznych.

Sery pleśniowe zawierają tryptofan oraz witaminy A i E. Tryptofan jest dobry dla układu nerwowego, pomaga złagodzić stres i normalizuje sen. Witaminy są odpowiedzialne za zdrowy wygląd, mocne włosy, skórę i ostrość widzenia.

Sery pleśniowe i harmider

Niebieska i biała pleśń w serze jest tworzona przez bakterie. Bakterie te nie tolerują innych bakterii na swoim terytorium, więc uwalniają antybiotyki. Nie jest tajemnicą, że są one szkodliwe dla organizmu, ponieważ przyczyniają się do dysbakteriozy, naruszają mikroflorę jelitową. Ponownie, naszą złotą zasadą jest znać środek, aby uniknąć tej sytuacji.

Grzyby pleśniowe są czynnikami alergicznymi i mogą wywoływać wysypki i inne reakcje.

Cała prawda o serze

Listerioza

Innym zagrożeniem związanym z serami pleśniowymi jest listerioza. Choroba ta jest rzadka, ale bardzo niebezpieczna dla ludzi. Wynika ona ze spożycia niedogotowanych lub nawet surowych produktów zwierzęcych. Pałeczki listeriozy giną w wyniku obróbki cieplnej w temperaturze powyżej 65 stopni przez 45 minut.

Na przykład spleśniały ser może być przygotowywany z surowego mleka, co stwarza warunki do pojawienia się infekcji. Dlatego, jeśli masz możliwość zrobienia własnego sera – nie przegap okazji. W ten sposób zapobiega się niebezpieczeństwu chorób.

Istnieją pewne zalecenia dotyczące spożywania serów pleśniowych:

  • Wielkość spożycia sera pleśniowego na dzień dla osoby dorosłej – nie więcej niż 50 g.
  • Wybieraj sery wyprodukowane z pasteryzowanego mleka.
  • Podczas ciąży, laktacji, nadciśnienia i przeziębień ogranicz spożycie serów pleśniowych.
  • Aby uniknąć dysbakteriozy i zaburzeń jelitowych nie należy jeść sera codziennie.
  • Produkt jest przeciwwskazany dla dzieci poniżej 2 roku życia.
  • Zwróć uwagę na datę ważności sera i przechowuj go w lodówce, dobrze wcześniej uszczelniony. Zaleca się, aby otwarty ser spożyć w ciągu 2 tygodni.
  • Na serze powinna znajdować się pleśń tego samego rodzaju. Jeśli zauważysz dziwne nowe przyrosty, lepiej odmówić jego użycia.

Podsumowując, chcielibyśmy zauważyć, że w Europie bardzo lubią sery z pleśnią, a według statystyk to właśnie tam jest najmniejsza liczba osób cierpiących na choroby układu pokarmowego na świecie. Żaden produkt nie powinien być nadużywany.

Traktuj swoje zdrowie z troską i korzystaj tylko z jedzenia, które spożywasz.

Jaka jest twoja reakcja?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Zakochany
1
Niepewny
0
Głupi
0

Może Ci się spodobać

Więcej w:Żywność