Żywność

Dlaczego jajka są zdrowe i co może im zaszkodzić

eggs

Jajka od dawna stanowią nieodłączny element domowych posiłków. A same w sobie mogą być przyrządzane jako osobna forma sztuki. Wyobraź sobie jajka Benedykta. Jedzenie to sama przyjemność! A smak, aromat…. i to wszystko to jedno zwykłe kurze jajko.

Wszelkie śniadania w mojej rodzinie nie mogą obejść się bez jajecznicy czy omletów, a jeśli gotuje je mąż, to zazwyczaj oznacza to coś wspaniałego i nietypowego w swoim podaniu, nie do końca znanego w porównaniu z naszymi zwykłymi śniadaniami.

Na końcu artykułu podzielę się z wami najsmaczniejszym przepisem na gotowane jajka i jak można je podawać, ale najpierw przeanalizujmy przydatne właściwości jajek i wszelkie niebezpieczeństwa związane z ich użyciem. Najczęściej używamy jaj kurzych, jest to najbardziej powszechny i niedrogi rodzaj jaj.

Jak zrozumieć, czego użyć i dlaczego jest inny kolor żółtka?

Z reguły młoda kura znosi małe jajko z jasnopomarańczowym żółtkiem. Takie jajko będzie o wiele zdrowsze niż jajko z bladym, prawie bezbarwnym żółtkiem.

Przybliżona wartość kaloryczna jaja kurzego wynosi 157 kcal na 100 gramów (w zależności od wielkości jaja), natomiast jego skład jest bogaty i unikalny w ilości witamin z grupy B (B1, B2, B6, B9, B12), A, C, D, E, K, H, PP. Proste na zewnątrz i skomplikowane w środku, jajko kurze zawiera cały Układ Okresowy Mendelejewa

Proszę sobie wyobrazić… Zawiera wapń, potas, fluor, bor, wanad, cynę, magnez, miedź, selen, nikiel, sód, fosfor cynku, mangan, żelazo, siarkę, jod, chrom, chlor, molibden, krzem, tytan, kobalt, aluminium. Czy ktoś może teraz kwestionować ten cudowny produkt?

Dlaczego jajka są zdrowe i co może im zaszkodzić

Ile jajek mogę zjeść dziennie?

Pamiętam, że kiedy uczestniczyłam w autorskim projekcie odchudzania, jedna z dziewczyn zadała superwizorowi pytanie: “Ile jajek mogę zjeść dziennie?“. A on odpowiedział, że ile chcesz, bo one są bardzo zdrowe. Zauważmy, że nie należy tego brać dosłownie, bo na wszystko zawsze musi być jakaś miara, ale nie sposób polemizować z unikalnością i niesamowitym składem kurzego jajka.

Jajko zawiera cholinę, która ma korzystny wpływ na układ nerwowy, a karotenoidy mają na celu zapobieganie zaćmie i związanej z wiekiem utracie wzroku. Zawierają one dużo żelaza, ale praktycznie nie jest ono przyswajane przez nasz organizm. Dlatego zaleca się znalezienie źródła żelaza w innych produktach spożywczych. Na przykład, mięso i wątroba.

Innym niuansem: podczas jedzenia jaj w ich oryginalnej postaci płynnej grozi nie wchłonąć żelaza z innych produktów. Tu pojawiają się pierwsze wady. Myślę, że nie są one tak ważkie w porównaniu z bogatym składem jaja kurzego.

Każdego dnia osoba dorosła może zjeść nie więcej niż 3 jajka. Ale co należy zrobić, jeśli cierpisz na wysoki poziom cholesterolu? Będziesz musiał ograniczyć się do 2-3 jajek tygodniowo.

Ale czy wiesz, w jaki sposób jajka mogą wywołać ptasią grypę? To skorupka jajka. Mogą być skażone patogenami Salmonelli i wirusa grypy typu A. Im świeższy produkt kupujesz, tym mniejsze ryzyko złapania choroby.

Warto pamiętać o kilku zasadach przy wyborze dobrej dziesiątki jaj:

  • Nigdy nie kupuj jaj z wadami, uszkodzeniami na skorupce. Zwróć uwagę na to, że był czysty.
  • Termin przydatności jajka do spożycia rozpoczyna się od momentu zniesienia go przez kurę, a nie od dnia, w którym zostało posortowane (data sortowania jest podana na skorupce).
  • Przechowuj jajka w zimnym miejscu. Zaleca się, aby robić to w lodówce. Zapobiega to pojawianiu się mikroorganizmów chorobotwórczych.
  • Jaja mogą być przechowywane do 7 dni, jaja konsumpcyjne -8-25, myte -12 dni.
  • Zaleca się przechowywanie jaj w głównej komorze lodówki, a nie na drzwiach. Ostrym końcem do dołu. W ten sposób żółtko pozostanie w środku.
  • Umyj jajka przed użyciem i gotuj je przez około 10 minut od momentu, gdy woda zacznie wrzeć.
  • Wiedz, jak Twój organizm reaguje na jajka surowe, lukrowane i gotowane na miękko (to ważne, reakcja może być różna).

Dlaczego jajka są zdrowe i co może im zaszkodzić

Jakby się zastanowić… co może być prostszego niż ugotowanie jajka na twardo? Wstępnie jajka, wyjęte z lodówki schłodzone, ogrzane do temperatury pokojowej, tak aby po ugotowaniu dobrze się umyły. Jajka zanurzamy w gorącej, ale jeszcze nie wrzącej wodzie (w ten sposób unikniemy, że nie popękają). Aby uzyskać idealną konsystencję “hard-boiled”, gotujemy je dokładnie 7 minut od momentu zagotowania. Następnie wkładamy jajka do zimnej wody na 10 minut, po czym są gotowe do obierania.

Jajka “poached” mogą być gotowane, zaczynając od etapu zimnej wody. Natychmiast wrzucamy je do wody i stawiamy na kuchence. Następnie poczekaj, aż jajko dojdzie do wrzenia i gotuj jeszcze 2 minuty (żółtko i białko pozostaną płynne) lub 3 minuty (białko będzie prawie twarde, a żółtko płynne). Aby ugotować jajka w woreczku, wkładamy je do zimnej wody i gotujemy przez 4 minuty od momentu zagotowania. Jest jeszcze jedna opcja – wrzucamy jajka do wrzącej wody, po 1 minucie gotowania wyłączamy i trzymamy w tej wodzie około 7 minut.

No to teraz przepis ode mnie na jajka sadzone z niesamowicie pysznym i pięknym podaniem.

Jaka jest twoja reakcja?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Zakochany
0
Niepewny
0
Głupi
0

Może Ci się spodobać

Więcej w:Żywność