Żywność

Jak wybrać makaron i gdzie go przechowywać

Lubisz makaron tak bardzo jak ja? Różne kształty, długości, szerokości, smaki i odmiany. Dorastając, moja babcia gotowała cienkie, krótkie kluski w mleku i zupa ta nazywała się “kluski mleczne”. Makaron zawsze był świetnym dodatkiem do potraw i samodzielnym daniem.

Jak wybrać makaron i gdzie go przechowywać

Teraz mówię tylko o makaronie

Przyprawia mnie o zawrót głowy niesamowitym smakiem i piękną prezentacją. Z tego produktu można codziennie przygotowywać różnorodne potrawy, ale trzeba się martwić tylko kilkoma pytaniami: Jaka jest przydatność makaronu? Jakie szkody wyrządzają one organizmowi? Czy można jeść makaron i chudnąć?

Spróbujmy się tego dowiedzieć i znaleźć wiarygodne odpowiedzi. W sklepach z makaronami musimy się zastanowić, który makaron jest dobrej jakości i jaki rodzaj makaronu powinniśmy preferować. Wszystko to wpływa na nasze odżywianie i zdrowie.

Z pewnością słyszeliście, że lepiej jest jeść makaron z pszenicy durum. Wszystko zależy od struktury węglowodanów. Jeśli w pszenicy miękkiej struktura skrobi jest amorficzna, a po zmieleniu ziarna ulega rozpadowi, to struktura skrobi pszenicy durum jest krystaliczna i po zmieleniu skleja kawałki białka.

Jak wybrać makaron i gdzie go przechowywać

Zwróć uwagę na wygląd produktu

Dobry produkt ma złoty lub pudrowy kolor, w żadnym wypadku jasnożółty; gładka powierzchnia bez uszkodzeń. Jeśli spojrzeć na cięcie, powinno być czyste i lustrzane, a opakowanie powinno zawierać tylko produkty bez żadnych przerw lub odprysków produktu.

Produkty niskiej jakości mają zwykły jasny, prawie biały kolor, lub jaskrawożółty, jak już wspomniałem; w opakowaniu znajdują się okruchy lub mąka.

Skład makaronu jest bardzo prosty: mąka, woda, czasem jajka.

W niektórych dodajemy naturalny barwnik w postaci szpinaku, kopru i buraków, dzięki czemu nabierają one odpowiedniego koloru. Znacznie gorzej, jeśli barwnikami są dodatki chemiczne, które wpływają na organizm nie najlepiej.

Nie zapominaj o okresie trwałości produktu i integralności opakowania. Powinien być szczelny, bo jeśli pojawi się w nim jakiś obcy zapach lub wilgoć, makaron nie będzie się nadawał do spożycia. Zwykle dobry producent czyni to w sposób bardziej przejrzysty, tak aby kupujący mógł ocenić wygląd i jakość produktów i dokonać wyboru.

Jak wybrać makaron i gdzie go przechowywać

Makaron to węglowodany stałe

Wiadomo, że są one paliwem dla naszego organizmu i służą do produkcji energii i witalności. Jednak nadmierne spożycie tego produktu prowadzi do przybierania na wadze.

Makaron z pszenicy durum zawiera 250-350 kalorii (czyli niewiele), ale należy wziąć pod uwagę, że w wielu dietach odchudzających zawartość kalorii nie jest istotna. Jeśli często rozkoszujesz się apetycznymi makaronami z kremowym sosem lub mielonym mięsem, z serem lub innymi różnymi wysokotłuszczowymi produktami, zapomnisz o osiągnięciu szczupłej sylwetki.

Kiedy jelita zaczynają trawić pokarm, węglowodany są przekształcane w glukozę. Jego poziom regulowany jest przez insulinę, więc jeśli jemy dużo węglowodanów – wzrasta poziom insuliny, co jest bezpośrednią drogą do otyłości.

makaron

A teraz dobre rzeczy o makaron

Makaron zawiera witaminy z grupy B (B1, B2, B9), PP i E. Są bogate w wapń, potas, magnez, mangan, fosfor i żelazo. Nadmiar sodu powoduje, że organizm ludzki starzeje się i szybko więdnie. W makaronie jego zawartość jest zminimalizowana. I w ogóle nie ma w nich cholesterolu. Obecność błonnika sprzyja szybkiemu usuwaniu toksyn, metali ciężkich i soli z organizmu.

Ogólnie rzecz biorąc, kiedy jesz ten rodzaj makaronu, czujesz przypływ energii i dobrą sytość. Współczesne badania dowiodły pozytywnego wpływu spożywania makaronu na mężczyzn i niebezpiecznego dla kobiet. U słabszej płci wszystko jest jasne – to gwałtowny przyrost wagi.

Z kolei mężczyźni nie mają z tego nic lepszego. Chodzi o hormony. Testosteron, męski hormon, może szybko przekształcić glukozę w masę mięśniową, a estrogen, żeński hormon, powoli wydatkuje energię. Ponadto mają wielokrotnie mniejszą ilość tkanki mięśniowej.

Poznajmy kilka zasad jedzenia makaronu bez uszczerbku dla figury i zdrowia:

  • Wybierz makaron z pszenicy durum lub pełnoziarnisty.
  • Zapomnij o produktach zawierających chemiczne barwniki i konserwanty.
  • Wyrób sobie nawyk niedogotowywania makaronu (stan al dente).
  • Wyklucz z diety szybko gotujący się makaron.
  • Staraj się nie łączyć go z tłustymi sosami i mięsami.
  • Najlepsze połączenie: makaron+warzywa lub owoce morza.
  • Zaleca się spożywanie posiłków w pierwszej połowie dnia.

Dozwolona porcja dla osoby dorosłej na dzień wynosi 100 gramów produktu (w postaci suchej).

Kolejna uwaga: nie należy jeść świeżo ugotowanego makaronu. Dietetycy zalecają pozostawienie ich do ostygnięcia, ponieważ skrobia zawarta w produktach po podgrzaniu staje się lepka i nie pozwala na gwałtowny wzrost cukru we krwi. W ten sposób można zapobiec ewentualnym problemom z chorobami układu krążenia.

Makaron powinien być przechowywany w temperaturze +20-21 stopni i wilgotności 60-70%. Termin przydatności do spożycia zależy od rodzaju produktu.

Na przykład, jeśli w składzie znajdują się jaja, to produkt należy używać przez 5 miesięcy i przechowywać w temperaturze 15 stopni. Jeśli występują naturalne dodatki i barwniki, okres przydatności do spożycia nie przekracza 3 miesięcy. Ale najbardziej bezpieczny i użyteczny makaron z pszenicy durum może być przechowywany przez rok! Ta sama zasada dotyczy produktów z obecnością sztucznych barwników i konserwantów.

Staraj się hermetycznie zamykać otwarte opakowania za pomocą specjalnych naklejek lub kup pojemnik do przechowywania makaronu. Pod koniec okresu przydatności produktu, w samych opakowaniach pojawia się specyficzny zapach, a nawet małe robaczki! Upewnij się więc, że częściej sprawdzasz swoje półki z żywnością i robisz porządki na mokro. Jednak najodpowiedniejszym i najbezpieczniejszym sposobem przechowywania żywności jest przechowywanie jej w specjalnych pojemnikach.

Makaron ma wyjątkową zdolność do pochłaniania zapachów i wilgoci, dlatego wybieraj górne półki szafek i ciemne miejsca, które są poza zasięgiem promieni słonecznych.

Plastikowy pojemnik – duży wybór kształtów, kolorów i rozmiarów. Lekki, poręczny, w przystępnej cenie, niełamliwy. Szklany słoik – przyjazny dla środowiska, trwałość produktu, hermetyczność. (Nie zapominaj, że jest on przezroczysty i unikaj światła słonecznego). Naczynia ceramiczne – estetyczne, różnorodne modele, szczelne. Pojemniki metalowe – odpowiednie dla produktów sypkich, możliwy nieprzyjemny smak produktu po ugotowaniu z powodu kontaktu z metalowym pojemnikiem.

Kombinacja materiałów jest najlepszym wyborem. Na przykład, jeśli naczynia mają szklaną pokrywę, możliwe jest określenie, co jest w środku, podczas gdy plastikowy pojemnik zachowa hermetyczność.

Staraliśmy się poruszyć najważniejsze kwestie dotyczące wyboru i przechowywania makaronu. Zajmowaliśmy się użytecznymi i szkodliwymi właściwościami produktu. Teraz możesz bezpiecznie iść do sklepu i wybrać najlepszy produkt dla siebie, aby ugotować najbardziej pyszne i niezdrowe danie.

I pamiętaj, że twoje zdrowie zależy tylko od ciebie.

Jaka jest twoja reakcja?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Zakochany
0
Niepewny
0
Głupi
0

Może Ci się spodobać

Więcej w:Żywność