Żywność

Na co korzystnie wpływają owoce cytrusowe

Na co korzystnie wpływają owoce cytrusoweNie jest tajemnicą, że owoce cytrusowe są bogate w witaminę C. Ten egzotyczny owoc wzmacnia organizm, odstrasza wirusy i przeziębienia oraz odgrywa ważną rolę w syntezie witamin. A to nie wszystko, czym mogą pochwalić się słodko-kwaśne owoce.

Owoce cytrusowe są bogate w inozytol, innymi słowy witaminę B8. Wspomaga równowagę cynku i miedzi, dzięki czemu nasz mózg zaczyna aktywniej funkcjonować.

Poprawia również zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Chodzi o kwas foliowy. Jeśli regularnie pijesz 1-2 szklanki soku z owoców cytrusowych, możesz zwiększyć poziom pożytecznego cholesterolu we krwi (o około 21%) i obniżyć ciśnienie krwi. Dobra wiadomość dla diabetyków! Owoce cytrusowe obniżają poziom cukru we krwi.

Substancje toksyczne

Substancje toksyczne i utleniacze powodujące raka. Pektyny znajdujące się w miąższu kwaśnych owoców funkcjonalnie je zwalczają. I to jest kolejny duży plus spożywania owoców cytrusowych!

A czy słyszeliście, że grejpfrut pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów?

Dobrze byłoby zjeść zdrowy owoc lub wypić rano szklankę świeżego soku, a wtedy jedzenie zjedzone w ciągu dnia nie będzie odkładało się w problematycznych boczkach czy żołądku, a zostanie wykorzystane jako paliwo energetyczne dla organizmu, gdyż grejpfrut zawiera bioflawonoid narinhine (pomaga w prawidłowym rozkładzie i przyswajaniu pokarmu). Zarówno pomarańcze jak i cytryny zawierają go, ale w mniejszych ilościach.

Owoce cytrusowe pomagają w trawieniu pokarmów i leczeniu biegunek.

Mandarynki

Mandarynki – owoce o działaniu antybakteryjnym, pomarańcze i grejpfruty są bogate w błonnik. To z kolei zmniejsza głód i chroni przed przejadaniem się, jest dozorcą naszego ciała i w ten sposób przyczynia się do oczyszczania jelit. Ponadto, owoce te odgrywają rolę w budowaniu mięśni ciała. Zależy to od flawonoidów mandarynki i nobelityny.

Aktywność seksualna

Owoce cytrusowe skutecznie podtrzymują aktywność seksualną. I to zarówno dla silnej, jak i słabej płci. Zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na gruczolaka prostaty. A to wszystko to nasi starzy przyjaciele pomarańcza i grejpfrut.

Na co korzystnie wpływają owoce cytrusowe

Powszechnie uważa się, że mocne trunki (tequila, koniak, whisky) popija się cytryną. To nie tylko przyjemny posmak, ale także sposób na to, by szybko się nie upić (powinno się jeść cytrynę ze skórką). Owoce cytrusowe starają się neutralizować alkohol i zwalczać skutki jego spożycia, a także pomagają być bardziej przytomnym i pogodnym. Na początek zwróć uwagę na ich kolor. To uczta dla oczu. Jaskrawy pomarańcz, słoneczna żółć, zieleń… A zapach? Nie pozostawi nikogo obojętnym. Psychologowie zalecają, aby rozłożyć w pokoju kilka kilogramów wyżej wymienionych owoców, rozłożyć się wygodnie na kanapie lub fotelu i relaksować się przy ulubionym filmie, muzyce lub po prostu dźwiękach ciszy.

Ale rzeczywiście istnieją przypadki, w których owoce cytrusowe są szkodliwe.

Osoby, które cierpią na zapalenie żołądka, wrzody żołądka lub nadkwasotę powinny ograniczyć spożycie pomarańczy, mandarynek, grejpfrutów, cytryn i limonek, a na takie owoce pozwalać sobie tylko po posiłkach. Nadużywanie owoców cytrusowych prowadzi do wzdęć, alergii i nieprzyjmowania leków podczas leczenia. Innymi słowy, należy znać miarę.

citrus food

Egzotyczne gatunki

Na zakończenie chciałabym przedstawić Państwu egzotyczne gatunki owoców cytrusowych.

  • Limonka – prawie jak cytryna, tylko mniejsza, zielona w kolorze i kwaśna w smaku.
  • Cytron – duży owoc cytrusowy o owalnym kształcie z wieloma pestkami w środku.
  • Bergamotka – od razu kojarzy mi się z herbatą! Rzeczywiście, jest to popularny dodatek smakowy do herbaty. Ma kwaśny smak i gorzki miąższ.
  • Pompelmous – innymi słowy, pomelo. Przypomina ogromną żółto-zieloną mandarynkę. Jego smak waha się od słodkiego do kwaśnego i gorzkiego.
  • Owoc kumkwatu ma okrągły kształt, około 2-2,5 cm średnicy i żółty kolor. Na pierwszy rzut oka wygląda jak mała, owalna pomarańcza wielkości moreli, ale smakuje jak kwaśna mandarynka.
  • Klementynka – hybryda mandarynki i pomarańczy o przeważnie słodkim smaku.
  • Natsu-mikan – spłaszczony, gorzko-kwaśny w smaku owoc.

Przemierzając półki sklepu spożywczego, wybierz swój ulubiony cytrus, wyobraź sobie, ile dobrego zrobi on dla Twojego ciała i po prostu uśmiechnij się do nowego dnia!

Jaka jest twoja reakcja?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Zakochany
0
Niepewny
0
Głupi
0

Może Ci się spodobać

Więcej w:Żywność