Żywność

Ryby i ich korzyści dla zdrowia

fish

Ryba jest produktem lekkostrawnym i pożytecznym. Nie na darmo w ostatnich czasach, większość gospodyń wybiera go jako główne danie na stole. Przygotowanie jest proste, a sposobów na jego przyrządzenie jest wiele.

Poza tym ryba jest posiadaczem kwasów tłuszczowych omega 3, 6, witamin (D i B), białka i selenu, makro- i mikroelementów. Tak bogaty skład poprawia wszystkie funkcje organizmu. W szczególności wzmacnia serce i układ naczyniowy. A wapń, mangan i jod może zmniejszyć skurcze, bóle mięśni; jest to przydatne dla mózgu, w szczególności w odniesieniu do pamięci.

Mięso ryb jest korzystne dla ciąży, ponieważ zawiera takie substancje, które są niezbędne dla embrionu i rozwoju dziecka. Jego skład poprawia stan skóry, paznokci, włosów, kości i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się. Ogólnie rzecz biorąc, ryba jest produktem łatwym, więc nadaje się dla każdego, kto chce się zdrowo odżywiać, pilnować wagi i dbać o swoje zdrowie.

W przeciwieństwie do białka mięsnego, białko rybne jest do 98% strawne.

Ryby i ich korzyści dla zdrowia

Obniża poziom “złego” cholesterolu i nie powoduje dyskomfortu dla przewodu pokarmowego. Pod wpływem ciepła ryba uwalnia kolagen, który zawarty jest w tkankach łącznych i nabłonkowych.

I jak jest konieczne, aby jeść olej rybny dla dorosłych i dzieci! Jeśli osoba nie dostaje jego normy dla organizmu, to lekarze dodatkowo przepisują, aby kupić go w sklepach i drogeriach. Chociaż można uzupełnić zapas omega jedząc około 140-280 gramów tłustych ryb tygodniowo. Tłuszcz można podzielić na cztery kategorie. Do pierwszej grupy należą ryby o minimalnej zawartości tłuszczu 2% (szczupak, żółw, ryba końska). Druga grupa ma do 5% zawartości tłuszczu (stynka, leszcz, karp). Trzecia grupa to ryby tłuste o zawartości tłuszczu powyżej 5% (sieja, śledź). No i czwarta grupa – ryby tłuste o zawartości tłuszczu powyżej 15% (węgorz i wysoki).

Te owoce morza są bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak A, D i E, podczas gdy witaminy rozpuszczalne w wodzie w rybach zawierają witaminę B.
Należy wziąć pod uwagę, że ryby z dużą zawartością witamin zawierają mniej wody. Im biedniejsza ryba, tym więcej wody zawiera.

Ryby i ich korzyści dla zdrowia

Teraz zastanówmy się, jak wybrać dobry i świeży produkt

Myślę, że wielu z was zna historie o tym, jak sprzedawcy próbują sprzedać nieświeże ryby i jakich sztuczek używają. Warto preferować ryby świeżo mrożone lub świeże (świeże ryby sprzedawane są zazwyczaj z głową). Przyjrzyj się dokładnie skrzelom: kolor powinien być jaskrawoczerwony. A co z brzuchem? Brzuch jest gładki, oczy są przezroczyste i wypukłe.

Jeśli produkt ma mętne oczy, to nie jest dobrze. A zapach… zapach powinien być dobry. Świeża ryba pachnie jak błoto.

Świeżo zamrożona ryba powinna mieć błyszczącą skórę, nieuszkodzoną przez lód, gładką, prostą, a jej zapach nie powinien przypominać zapachu amoniaku.
Należy pamiętać, że ryby mogą być niebezpieczne.

W rybach rzecznych mogą występować pasożyty spowodowane narażeniem na działanie substancji chemicznych w zbiornikach wodnych. Rozmnażają się w bieżącej wodzie. Dlatego słodkowodnego mieszkańca należy ostrożnie kroić, a smażenie lub gotowanie trwa odpowiednio dłużej.

Mieszkańcy mórz i oceanów wchłaniają wszystkie zbędne i szkodliwe substancje w skrzelach i głowie. Usunąć je przed gotowaniem.

Należy pamiętać, że istnieje możliwość rozwoju alergii i indywidualnej nietolerancji na mięso ryb. Warto więc spróbować, zobaczyć jak zachowuje się organizm i wyciągnąć wnioski na temat włączenia do diety konkretnych produktów morskich.

salmon food

Na koniec chcę zaznaczyć najbardziej przydatne odmiany ryb i podzielić się pysznym przepisem.
Tak więc, pstrąg, łosoś, dziki łosoś, tuńczyk, halibut, śledź, sardynki, makrela i węgorz są bogate w kwasy tłuszczowe. Dorsz, mintaj, leszcz, karp, karaś, błękitek, morszczuk i inne nadają się na dietetyczne posiłki i są uważane za równie zdrowe.

Specjaliści zalecają spożywanie nie mniej niż 3 posiłków rybnych w tygodniu, aby nasycić organizm wszystkimi niezbędnymi substancjami. Jedz więc ryby i bądź zdrowy!

https://jestemzdrowy.com/przepis-na-lekko-solonego-pstraga/

Jaka jest twoja reakcja?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Zakochany
0
Niepewny
0
Głupi
0

Może Ci się spodobać

Więcej w:Żywność