Odchudzanie

Rytmy okołodobowe

Rytmy okołodobowe to fluktuacje procesów biologicznych związane ze zmianą pory dnia i nocy.

Koguty wołają o świcie, kwiaty rozkwitają wraz z pojawieniem się światła, wszystkie żywe istoty budzą się… Kiedy zapada zmrok, wszystko zasypia. Tak właśnie przebiega proces fizjologiczny. Cała natura i ludzkość zależy od słońca i księżyca.

System hormonalny człowieka ściśle współdziała z rytmem okołodobowym. Wielu ludzi nie przywiązuje do tego żadnej wagi, choć przez ⅓ życia jesteśmy we śnie.

Nasz organizm posiada hormony spalające i zatrzymujące tłuszcz. Hormony spalające tłuszcz, o których wspomnieliśmy wcześniej to kortyzol, insulina. Hormonami spalającymi tłuszcz są testosteron i hormon wzrostu.

Rytmy okołodobowe

Będziemy o nich teraz rozmawiać.

Hormon wzrostu jest produkowany wyłącznie w nocy. Jest on wytwarzany między 1 a 2 w nocy i może spalić do 150g tłuszczu w ciągu nocy. Wyobraź sobie…. wizualnie jest wielkości ludzkiej pięści!

Przyjaciele, ale to nie jest takie proste. Hormon spalania tłuszczu ustawia warunki dla ciała, aby jego wygląd. Twój poziom insuliny we krwi musi być niski, co oznacza, że ostatni posiłek przed snem musi być co najmniej 3 godziny. Jedz kolację na czas, odpoczywaj na czas i budź się szczupła każdego ranka. Hormon wzrostu jest eliksirem piękna i wiecznej młodości.

Czy słyszałeś kiedyś, że jeśli budzisz się późno, to tyjesz? Czy to mit, czy prawda?

Około godziny 7-8 rano nasz organizm zaczyna produkować kortyzol, który jest hormonem stresu. Jeśli śpisz lub jesz w tym momencie, zaczynasz szybko przybierać na wadze.

Poziom insuliny wzrasta, a insulina i kortyzol są dla siebie najlepszymi przyjaciółmi. Dlatego poświęć ten czas na poranny trening lub aktywną rutynę ćwiczeń.

Jak ważna jest równowaga między zasypianiem a budzeniem się. Nie chcesz zostać do późna w nocy oglądając telewizję lub zanurzając swój umysł w ulubionej książce. Pokochaj siebie, a wtedy twoje ciało odpowie dobrym zdrowiem, witalnością i energią!

Jaka jest twoja reakcja?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Zakochany
0
Niepewny
0
Głupi
0

Może Ci się spodobać

Więcej w:Odchudzanie